Malzemeler


Zonguldak Mutfağında Kullanılan Malzemeler


İlin başlıca tarım ürünlerini; buğday, arpa, çavdar, yulaf, mısır, bakla, fasulye oluşturmaktadır. Sebze ve meyvecilik gelişmiş olup en çok karalahana, pırasa, ıspanak, armut, fındık, elma, erik, dut, ceviz, kestane, kızılcık ve kiraz yetiştirilir. Bu tarım ürünleri yörenin yemek kültürünü şekillendirmiş ve sebze ağırlıklı bir yemek kültürünün oluşmasını sağlamıştır.
Orman altı bitki örtüsünden olan yöreye mahsus zılbıt (kaldirik-hodan) otu yöre halkının yemek kültüründe önemli bir yere sahiptir.

Yöre; sebze ve tahıl ağırlıklı bir yemek kültürüne sahip iken, Doğu mutfağına has olan et ağırlıklı yemek kültürü bir yandan yöre yemeklerine çeşitlilik kazandırırken diğer taraftan yoğun sebze tüketimini azaltmış keşkek, kabuklu bakla gibi yiyecekler unutulmaya yüz tutmuştur.

Zonguldak ormanlarında yetişen kuzu kestanesinin yanı sıra yörenin kestane balı da çok özel bir tattır. Koyu renkli ve tadı acımsı olan bu bal cinsi zengin içeriği nedeniyle gençlik iksiri olarak adlandırılır. Zonguldak ve çevresindeki ormanlık arazide kestanenin yanı sıra  kızılcık, böğürtlen, muşmula,  kuşburnu, fesleğen, defne, dağ çileği ve karayemiş yetişir. Yöre halkı ormanın bu zengin tatlarından sofralarında  bolca yararlanır. Özellikle de Karadeniz Ereğli’de Osmanlı döneminde de itibar görmüş adını da buradan alan kokulu ve son derece lezzetli Osmanlı çileği yetişir. Sofralarda un ve mısır unundan yapılan yiyecekler yöre mutfağının temel taşlarındandır.